• Nasze grupy

mgr Ewa Nieciecka
          mgr Bogumiła Kałuza

Iskierki

Tu spotykają się na co dzień dzieci 6 letnie. Dzieci w Naszej grupie przygotowujemy się do pójścia do szkoły. Jesteśmy najstarszą grupą i poprzez różnorodną aktywność  poznajemy świat, jego normy i zasady. Pracujemy także w książeczkach, co dzieciom sprawia wielką przyjemność. Dużo rysujemy, lepimy, kolorujemy, wycinamy, malujemy, a kolorowe prace zdobią nasze przedszkole. Rysujemy także mnóstwo szlaczków literopodobnych i uzupełniamy wiele kart pracy. W czasie zajęć i zabaw dzieci chętnie wypowiadają się, rozwiązują różnorodne problemy, uczą się autoprezentacji i radzenia sobie w grupie rówieśniczej.

Rozwój dzieci pięcioletnich cechuje szybko wzrastającą aktywność ruchowa, postępujący rozwój umysłowy i motoryczny oraz zwiększającą się rola czynnika świadomości w postępowaniu. Równocześnie rozszerza się krąg zainteresowań dziecka, pogłębianych przez dokładniejsze obser­wacje, dociekanie przyczyn różnych poznawanych faktów i zjawisk. Zwiększa się też możliwość dłuższego skupienia uwagi na jednym temacie. Wynikające stąd konsekwencje dla pracy z dziećmi w tym wieku to zapewnienie odpowiednich warunków zaspokajania ich wzmożonej po­trzeby ruchu i wysiłku fizycznego oraz konieczność wyjścia naprzeciw ich zainteresowaniom poznawczym i potrzebie kontaktów społecznych. W wieku pięciu lat zachodzą duże zmiany w rozwoju społecznym dziecka, nasila się potrzeba współdziałania z rówieśnikami, przejawia się wrażliwość na opinię otoczenia, rodzi się chęć współzawodnictwa. Nak­łada to na nauczycieli obowiązek dalszej pracy nad kształtowaniem zgodnego współżycia dzieci w grupie. Wyraźniej niż u czterolatków zarysowują się sprzeczności interesów podczas zabawy, tendencje do pomijania niektórych kolegów. W pracy wychowawczej nad przyswajaniem dzieciom właściwych norm postępowania coraz szersze zastosowanie znajduje metoda umów z dziećmi, regulujących ich wzajemne stosunki, ustalających ich prawa i obowiązki.